Která tapeta bude nejvhodnějším oděvem Vaší stěny? Vybírat lze ze široké nabídky tapet různých druhů, barev, vzorů a vlastností. Přehled, v jaké kvalitě jsou ty které tapety nabízeny, získáte snadno dle symbolů uvedených na zadní straně každé roli tapety, takže můžete rychle a přesně poznat, kterými vlastnostmi (vodo odolnost, světlostálost, atd.) se které tapety vyznačují a na co je třeba při práci obzvláště dbát (např. přesné napojení, nebo převrácené lepení.

Před nákupem přesného množství tapet, je nutno místnost správně změřit. Vyvarujete se tak zbytečných výdajů, nebo naopak strachu že Vám zakoupené tapety nevystačí. Je-li Vámi vybraná tapeta označena jako Eurorole (šířka 53 cm a délka 10,05 m), zjistíte potřebu jednoduchým výpočtem: obvod místnosti násobený výškou vydělíte pěti a dostanete potřebný počet rolí. U vzorovaných tapet je nutno připočítat dodatečnou roli pro prostřihy.


Tapety se dají rozdělit do několika skupin:

  • Papírové tapety – jsou nejrozšířenější a nejlevnější, mohou být lehké, středně těžké a těžké (to je důležité pro výběr a namíchání lepidla)
  • Vinylové tapety rauhfaser – jsou tapety s hrubým pravidelným vzorem které srovnávají povrch stěn a mění vzhled místnosti, musí se přetřít barvou.
  • Sklo textilní tapety – používá se k úpravě stěn a stropů v interiéru výrazným plátnovým, nebo keprovým vzorem, která se na podklad fixuje speciálním disperzním lepidlem a povrchově upravuje disperzní nátěrovou hmotou. Jsou určeny především na vytvoření otěru vzdorných omyvatelných povrchů v interiérech, a to zvláště tam, kde je vyžadována vysoká rázová pevnost, zpevnění povrchů lehkých, nebo montovaných konstrukcí a kde jsou kladeny nároky na dekorativní vytvoření povrchové úpravy.
  • Speciální tapety – hedvábné, korkové, velurové atd. se spodní papírovou vrstvou.
  • Fototapety – vytváří dojem pohledu z okna na přírodu, na mrakodrap, atd.
  • Samolepící tapety – používané k reklamě, k dekoraci, jako ochrana.
  • Samolepící omyvatelné textilní tapety – základem pro výrobu tapet TEGIMEN® je netkaná textilie. Jednotlivá vlákna této textilie jsou nepravidelně uspořádána a volně provázána, čímž vznikají vzduchové „mikro“ dutiny, které působí jako tepelný a zvukový izolátor. Lícní strana tapety je opatřena mikroporézní vrstvou termoplastu, pomocí niž je tapeta TEGIMEN® z vnější strany nepropustná pro vodu a současně oboustranně prodyšná pro vzduch. Rubová strana je opatřena lepící vrstvou, která je chráněna odnímatelným separačním papírem.